O solné jeskyni

Výstavba solných jeskyní Výstavba solných jeskyní Výstavba solných jeskyní

Co je to solná jeskyně?

Solná jeskyně je relaxačně ozdravné zařízení nahrazující lidem pobyt u moře, sloužící k jejich relaxaci, regeneraci a jako doplňková léčba různých onemocnění. Základní myšlenkou vzniku solných jeskyní je „přenést“ a využít prostředí, které je lidskému organismu prospěšné. Toto prostředí napodobující přímořské mikroklima je zvláště bohaté na minerály a stopové prvky tolik potřebné pro posílení zdraví organismu. Vynikající léčivé účinky soli známe již po staletí a myšlenka léčení využitím solných jeskyní je známa již odpradávna. Za tímto účelem byly využívány na začátku solné doly. Ve světě takové zařízení vzniklo již ve 30. letech 19. století v nejznámějším solném dole Vielička v Polsku. Od roku 1958 se v tomto dole léčí astma, choroby hrdla, dýchacích cest a alergie.V současnosti se k tomuto zdroji zdraví opět vracíme - za pomoci nových technologií se dají jeskyně realizovat i na povrchu země ve vhodných prostorách.
V praxi rozlišujeme více typů solných jeskyní – vybudované z kamenné soli, z mořské soli nebo z kombinace různých druhů solí v určitých poměrech. Mořská sůl je získávána z Mrtvého, Černého a Baltského moře a je zpracována technologicky náročným způsobem, tj. lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoliv pojiva. Sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55% minerálů, naproti tomu kamenná sůl ( zejména sůl Himalayská ) jen 3%. To vše v kombinaci se stálou teplotou 19-23°C a optimální vlhkostí 50-70% má příznivé účinky na náš organismus. Sůl je jedním z velmi důležitých prvků. V krvi člověka se nachází přibližně 0,9% chloridu sodného a chemické složení mořské vody, co se obsahu soli týká, je podobné složení plazmy lidské krve. Slaná voda je také přirozeným prostředím, ve kterém se vyvíjí lidský plod. V solné jeskyni vzniká koncentrace soli ve vzduchu, který člověk dýchá. Za pomoci ventilačního systému, vytápění a klimatizace je vytvořeno výjimečné mikroklima, které se vyznačuje bakteriální čistotou a vzduchem obohaceným o léčivé minerály a stopové prvky obsažené v soli. Prostředí solné jeskyně je hypoalergické, bakterií prosté a je tak blízké sterilnímu prostředí operačního sálu.



Výstavba solných jeskyní

Výstavba solné jeskyně

V posledních letech výstavba solných jeskyní v České republice sílí a vzrůstá i počet firem jež se jí zabývají.

Každá solná jeskyně je originál.
Liší se svou velikostí, interiérem, ale především technologií a materiálem z něhož je postavena.

Solné jeskyně vyrobeny převážně z kamenné soli mají, jak už bylo zmíněno, velmi nízké procento minerálů. Velké množství firem staví jeskyně 100% ze soli z Mrtvého moře. Ta sice obsahuje největší množství minerálů, je však vhodné ji doplnit i jinými druhy solí, např. obohacených jódem. Složení soli z Mrtvého moře také nedovoluje v jeskyni udržovat vlhkost vyšší než 40%, což je pro uvolňování minerálů a maximální účinky vlhkost nedostatečná. Podstatným problémem je zde i nutnost použití umělých pojiv na výstavbu tohoto druhu jeskyně. Námi stavěné solno-jodové jeskyně jsou zbudovány z 5 druhů solí zkombinovaných v poměrech pro zdraví nejoptimálnějších, obsahujících co nejširší množství minerálů a stopových prvků. Přírodní technologie bez použití jakýchkoli umělých pojiv zajišťuje vysoce sterilní a hypoalergické prostředí. Použita je sůl z Mrtvého moře v přírodní podobě, z Černého moře, mineralizovaná jodová sůl z Klodawy, sůl z Ruských dolů a Himalayské solné krystaly.

Samotná výstavba solné jeskyně je poměrně technologicky náročný proces, avšak zaručuje maximální účinnost. Stěny a strop jsou izolovány od stěn budovy, takže do nich neproniká sůl. Dále je jeskyně akusticky izolována od okolního prostředí. Stěny jsou zhotoveny ze solných balvanů (cihel), které působí přírodním vytesaným dojmem. Síla stěny včetně nosné konstrukce (ze dřeva) a izolace je cca 40cm. Podlaha je posypána hrubozrnnou solí (min.10cm) a zvyšuje tak intenzitu uvolňování zdraví prospěšných stopových prvků. Tato vrstva je vyhřívána zabudovaným podlahovým vytápěním.

Využití solné jeskyně

Námi stavěné solno-jodové jeskyně jsou určeny všem, kteří chtějí zlepšit svůj zdravotní stav, preventivně zamezit vzniku různých onemocnění, odbourat stres a napětí, udržovat duševní pohodu a věnovat čas relaxaci. Velmi dobré je také přizpůsobení solné jeskyně potřebám dětí, které v dnešní době velmi často trpí sníženou imunitou, různými alergiemi a dýchacími problémy. Většina z nich nemá možnost trávit několikrát do roka čas u moře a od jejich obtíží jim proto může ulevit právě pravidelné navštěvování solné jeskyně.

Popis procedury

Solná jeskyně je místem klidu a relaxace. Každá terapie začíná v celou hodinu. Je nutné se dostavit 10 minut před zahájením. Do solné jeskyně se vchází v oblečení, v recepci obdrží každý klient jednorázové návleky na obuv. Terapie probíhá 45 minut na pohodlných polohovacích lehátkách. Relaxaci doprovází příjemná hudba a barevné osvětlení. Všechny tyto aspekty napomáhají celkovému uvolnění. Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí mezi 19 až 23 stupni Celsia. Mikroklima v solné jeskyni se podobá tomu v přímořské oblasti, vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli, obsahující minerály a stopové prvky (jako jód, brom, hořčík, sodík, vápník, železo, selen…). Uvolňování je však intenzivnější. Během zmiňovaného pětačtyřicetiminutového pobytu vdechnete takové množství léčivých látek, jako kdybyste strávili u moře dva až tři dny. Zlepšení zdravotního stavu lze pozorovat již po několika návštěvách.

© 2008 Copyright MORRISCZ TRADE s.r.o., používání obsahu bez souhlasu majitele zakázáno


uq-reklama, partneři