Význam solných jeskyní pro zdraví

Výstavba solných jeskyní Výstavba solných jeskyní Výstavba solných jeskyní

Odborné lékařské posudky přirovnávají opakovaný pobyt v solné jeskyni k pobytu u moře a srovnávají jejich blahodárné účinky. Shodují se, že pobyt v solné jeskyni působí jak pro prevenci tak léčbu, regeneraci a mírnění projevů řady nemocí. V první řadě se to týká onemocnění dýchacích cest, chronického zánětu nosních dutin, krku, hrtanu, astma a obecně provleklých zánětů dýchacích cest. Ústup potíží byl popsán u řady kožních chorob a alergií různého původu. Sůl z Mrtvého moře je vyhlášená svým účinkem na lupénku. Příznivé účinky má haloterapie na nemoci srdce a oběhového systému, při vysokém krevním tlaku či poinfarktových stavech. Přítomný jód podpoří sníženou činnost štítné žlázy. V neposlední řadě je relaxace v unikátním ionizovaném solném prostředí s decentním osvětlením a zvuky přírody oázou pro klienty, vystavené při práci všem formám stresu, přetažení, chronické únavy a neuróz. Pobyt v solné jeskyni je výborným doplňkem mnoha léčebných a preventivních postupů. Může vrátit duševní i fyzickou sílu a pohodu po vypjatém pracovním dni a upevnit zdraví a vitalitu ve chvílích volna. Účinky jsou samozřejmě individuální a většinou jsou pociťovány po 10 až 15 po sobě následujících relaxačních pobytech v solné jeskyni. Odborníci doporučují tyto pobyty absolvovat během 3 až 4 týdnů.

Solná jeskyně pomáhá léčit

 • Onemocnění horních a dolních cest dýchacích - astma, dušnost, těžké vykašlávání mukozních hlenů, kuřácký kašel, záchvaty suchého kašle, šelesty, onemocnění plic, záněty dutin, chronická bronchitida, bronchiektazie, chronická rýma, časté akutní poruchy dýchacího systému, respirační alergie u dětí i dospělých ( terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání )
 • Kožní onemocnění - kožní alergie, záněty kůže, lupénka, ekzémy, dermatitidy u dospělých i dětí, celulitida ( mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost, zlepšuje se také schopnost pokožky vylučovat toxiny )
 • Onemocnění srdce a cév - vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, doléčení po mozkové příhodě, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
 • Snížená funkce štítné žlázy - hypothyreóza
 • Choroby zažívacího traktu - vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva
 • Poruchy imunity u dětí i dospělých, snížená imunita
 • Poruchy metabolismu, systémové poruchy
 • Poruchy nervového systému - neuróza, deprese, stres, stavy únavy, vyčerpání, přepracovanosti, stavy úzkosti, chronický únavový syndrom
 • Cystická fibróza
 • Nachlazení a chřipka, angína
 • Alergie na průmyslové škodliviny a škodliviny v domácnosti
 • Revmatismus


Je však nutné v některých ojedinělých případech konzultovat návštěvu solné jeskyně s lékařem. Jedná se zejména o tato onemocnění: hyperfunkce štítné žlázy, nádorová onemocnění, klaustrofobie, akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza.

Terapie v solné jeskyni není však určena pouze osobám s určitými onemocněními, ale je doporučována i sportovcům, jako doplněk regeneračního cyklu. Velmi vhodná je i pro malé děti, které jsou vystavovány negativním vlivům okolního prostředí stejně jako dospělí jedinci.

Pobyt v solné jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.


Výstavba solných jeskyní


Minerály a stopové prvky pro zdraví


Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod ve využití léčivé síly mořské soli s výrazně preventivními, léčebnými, regeneračními a relaxačními účinky. Vyznačují se svou vysokou bakteriologickou čistotou, silně mikro a makro elementy nasyceným záporně ionizovaným vzduchem, dostatečnou vlhkostí a optimální teplotou. Působením teploty a světla vzniká záporná ionizace vzduchu v jeskyni, která je v dnešním přeelektrizovaném světe pro naši nervovou soustavu velice potřebná. Zlepšuje transport kyslíku v každé lidské buňce, zlepšuje prokrvení, zvyšuje pocit pohody a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Kromě pro člověka velmi důležité záporné ionizace je vzduch „přesycený“ sloučeninami jódu, brómu, draslíku, hořčíku, vápníku, železa, selenu a dalšími, které jsou nepostradatelnými složkami pro správnou činnost lidského organismu. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Tyto vlastnosti jeskyně příznivě působí na zdraví, obranyschopnost a duševní rozpoložení člověka.

 • Jód – je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě hormonu řídícího látkovou přeměnu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj, reguluje cirkulaci krve a snižuje krevní tlak. Jód je nezbytný pro správný vývoj plodu a dítěte v raných obdobích života.
 • Brom – reguluje nervový systém a snižuje krevní tlak. Pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.
 • Vápník – má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.
 • Hořčík - pomáhá v prevenci mnoha chronických nemocí. Pomáhá srdci v prevenci srdečních nemocí a arytmií, zmírňuje příznaky chronické únavy a fibromyalgie. Hořčík dále snižuje krevní tlak, může zmírňovat astmatické záchvaty. Upravuje menstruační potíže a pomáhá v prevenci komplikací cukrovky. Hořčík zpomaluje stárnutí a regeneruje organismus.
 • Sodík – udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk. Hlavní funkcí sodíku je udržování stálého osmotického tlaku v těle, udržování vodní rovnováhy, a homeostázy krve.
 • Draslík - pomáhá snižovat krevní tlak, prokrvuje kůži a pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Draslík může dále pomáhat v prevenci vysokého krevního tlaku a mozkových i srdečních příhod.
 • Železo - léčí chudokrevnost, je zvláště potřebné v těhotenství, u žen se silným menstruačním krvácením nebo při jiných stavech stanovených lékařem. Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu ( červených krvinek ) a snižuje riziko infekce.
 • Selen - společně s vitaminem E pomáhá v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. Chrání proti kataraktě (šedému zákalu) a degeneraci žluté skvrny. Selen je účinný v boji proti virovým infekcím, zmírňuje průběh oparu a pásového oparu. Selen pomáhá zmírňovat příznaky lupusu a zpomaluje stárnutí organismu.
 • Zinek - pomáhá v prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcích. Pomáhá v léčení mnoha chronických onemocnění, od revmatické artritidy a snížené činnosti štítné žlázy až po chronickou únavu a osteoporózu. Zinek dále zklidňuje kožní problémy a trávicí obtíže. Může zlepšovat plodnost, udržovat zdravé vlasy a zmírňovat hučení v uších.


© 2008 Copyright MORRISCZ TRADE s.r.o., používání obsahu bez souhlasu majitele zakázáno


uq-reklama, partneři